Jak przygotować się do poszczególnych badań?
Przed konsultacją lekarską prosimy o przygotowanie:
01
dokumentu tożsamości
02
listy przyjmowanych leków
W tym leków bez recepty, suplementów
03
wyników dotychczas wykonanych badań
np. badań laboratoryjnych, poprzednich zapisów EKG, Holterów, wykonanych prób wysiłkowych itd.
04
dokumentacji medycznej z dotychczasowego leczenia
np. kart informacyjnych ze szpitali, z pobytów w SOR, z wizyt pogotowia ratunkowego
Przygotoawnie do badań
Jak przygotować się do poszczególnych badań?
Próba wysiłkowa EKG (test wysiłkowy)
Próba wysiłkowa EKG (test wysiłkowy) to nieinwazyjne badanie, pozwalające ocenić pracę serca i reakcję ciśnienia krwi w czasie wysiłku.
ECHO (USG ) serca
W Klinice Zdrowia Józefosław wykonujemy ECHO serca (inaczej: USG serca, echokardiografia, UKG) za pomocą którego oceniamy budowę i pracę serca.
Holter rytmu serca (EKG) 24h i 48h
Holter EKG ciągły zapis pracy serca w trakcie wykonywania przez Pacjenta jego codziennych aktywności. Oferujemy zapis Holtera EKG w czasie 24 lub 48h.
Próba wysiłkowa EKG (test wysiłkowy)
Próba wysiłkowa EKG (test wysiłkowy) to nieinwazyjne badanie, pozwalające ocenić pracę serca i reakcję ciśnienia krwi w czasie wysiłku. Badanie to jest kluczowe w rozpoznawaniu choroby wieńcowej, diagnostyce nadciśnienia tętniczego (zwłaszcza u osób uprawiających aktywnych fizycznie)
Dzięki temu badaniu możemy ocenić wydolność fizyczną pacjenta oraz zdiagnozować wydolność układu sercowo-naczyniowego. Badanie wykonuje dr Tomasz Chwyczko – kardiolog z wieloletnim doświadczeniem w wykonywaniu tych badań (ponad 20 000 wykonanych testów, bez powikłań).
Przygotowanie do badania:
W dniu badania:
- nie należy palić papierosów na 2 godziny przed badaniem
- zaleca się zjedzenie lekkiego posiłku co najmniej 2 godziny przed badaniem
- należy przyjąć stale przyjmowane leki
- zalecamy ubranie się w wygodny strój: sportowe obuwie, lekkie spodnie (krótkie lub dresowe), stanik sportowy (Panie). Panowie powinni ogolić klatkę piersiową w celu lepszego przylegania elektrod (możemy wykonać golenie na miejscu).
- należy zgłosić się na badanie z pełną dokumentacją medyczną wraz z ostatnim zapisem EKG, ze skierowaniem na badanie oraz listą przyjmowanych leków
Przebieg badania:
Test wysiłkowy trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od wydolności badanego pacjenta.
Przed badaniem na skórze klatki piersiowej badanego, po jej odpowiednim przygotowaniu (po odtłuszczeniu skóry, po przetarciu skóry taśmą abrazyjną, ew. po wygoleniu włosów) umieszczamy elektrody. Na ramię badanego zakładamy mankiet do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Test wysiłkowy w Klinice Zdrowia wykonujemy na bieżni lub na cykloergometrze (rowerze).
Obciążenie zmienia się stopniowo w trakcie badania. Próbę przerywamy po osiągnięciu określonej dla wieku pacjenta częstości akcji serca, wystąpieniu dolegliwości lub pojawieniu się zmian w zapisie EKG, będących wskazaniem do przerwania badania. Badanie przerywamy też na życzenie badanego. Faza odpoczynku trwa ok. 3-5 minut, pacjent jest w tym czasie monitorowany za pomocą EKG i ma mierzone ciśnienie tętnicze.
Na jakim sprzęcie pracujemy?
Pracujemy na sprzęcie szwajcarskiej firmy Schiller z bezprzewodowym monitorowaniem 12-odprowadzeniowego EKG (CARDIOVIT MS-12 blue), które umożliwia wykrycie niedokrwienia mięśnia serca, zanim wystąpią objawy kliniczne, np. ból w klatce piersiowej.
Wynik jest wydawany bezpośrednio po wykonaniu badania.
ECHO (USG ) serca
W Klinice Zdrowia Józefosław wykonujemy ECHO serca (inaczej: USG serca, echokardiografia, UKG) za pomocą którego oceniamy budowę i pracę serca. Podczas tego badania oceniane są zastawki serca (ich budowa i funkcja) oraz jamy serca (czyli przedsionki i komory). Oceniana jest objętość jam serca, grubość jego ścian, kurczliwość lewej i prawej komory serca oraz funkcja zastawek serca. Za pomocą tego badania możemy również zdiagnozować obecność płynu w worku osierdziowym, np. po przebytym zapaleniu mięśnia serca w przebiegu COVID-19.
Jakie są wskazania do wykonania echo serca?
- podejrzenie lub rozpoznanie nadciśnienia tętniczego
- diagnostyka bólów w klatce piersiowej
- ocena następstw i powikłań choroby wieńcowej (stan po zawale serca)
- kwalifikacja do zabiegów kardiochirurgicznych (np. operacje zastawek serca lub bypassy)
- ocena wyników operacji kardiochirurgicznych
- weryfikacja wyniku wykonanego EKG, np. podejrzenie przebytego zawału serca
- ocena powikłań nadciśnienia tętniczego
- okresowe monitorowanie leczenia onkologicznego, np. chemio- i radioterapii
- określenie ryzyka powikłań kardiologicznych wszystkich zabiegów operacyjnych
Jak przebiega badanie ECHO serca?
Badanie to wykonywane jest w pozycji leżącej, na lewym boku z odsłoniętą klatką piersiową poprzez przykładanie głowicy ultrasonograficznej. Trwa ok. 5-15 minut.
Badanie jest bezbolesne.
Wynik przekazywany jest od razu po badaniu.
Na czym pracujemy?
ECHO serca wykonujemy na jednym z najnowocześniejszych ultrasonografów firmy Philips (model Affinity 30), pokazujących perfekcyjny obraz na 21.5 calowym ekranie. Aparat ten umożliwia obrazowanie struktur serca za pomocą technik: M-Mode, 2D, dopplera ciągłego, pulsacyjnego, kolorowego oraz tkankowego (TDI), przydatnego m.in. w ocenie dysfunkcji rozkurczowej lewej komory.
Holter rytmu serca (EKG) - do 7 dni zapisu !
Holter EKG ciągły zapis pracy serca w trakcie wykonywania przez Pacjenta jego codziennych aktywności. Oferujemy zapis Holtera EKG w czasie 24 lub 48h (standardowo), lub zapisy wielodniowe – do 7 dni.
Dzięki temu badaniu jesteśmy w stanie wykryć krótkotrwałe zaburzenia rytmu serca, które są nie do uchwycenia za pomocą spoczynkowego badania EKG. Badanie to pomaga powiązać zmiany samopoczucia lub dolegliwości, np. zawroty głowy, duszności, ból w klatce piersiowej z pracą jego serca. Istnieje możliwość zaznaczenia odczuwanych dolegliwości za pomocą specjalnego przycisku. Lekarz, opisujący badanie znajdzie to miejsce w zapisie i opisze ewentualne zaburzenia pracy serca.
Dzięki temu, Holter EKG, to badanie, które umożliwia wykrycie najdrobniejszych zaburzeń rytmu serca i umożliwia dobranie najbardziej efektywnego leczenia.
Jakie są wskazania do badania?
- zaburzenia rytmu serca (kołatania serca, uczucie arytmii - nierównej pracy serca, szybki rytm serca)
- uczucie wolnej pracy serca (bradykardia)
- zasłabnięcia, zawroty głowy, utraty przytomności
- wrodzone i nabyte wady serca
- przebyty zawał serca
- choroba wieńcowa (niedokrwienna) serca
- podejrzenie niedokrwienia mięśnia serca
- nietypowe bóle w klatce piersiowej
Przebieg badania:
Na początku badania do klatki piersiowej Pacjenta przyklejamy 5 elektrod, z których rejestracja będzie zapisana w małym urządzeniu przypiętym do paska na wysokości bioder.
Holter EKG jest noszony przez Pacjenta przez 24h lub 48h (mamy też rejestratory 7-dniowe). Aparat nie utrudnia żadnych codziennych czynności. Pacjent może sam rejestrować godzinę wystąpienia objawów nasikając przycisk na urządzeniu lub wypełniając dzienniczek pacjenta.
W trakcie badania nie można brać kąpieli/pryszniców, gdyż urządzenie nie jest wodoodporne
Przygotowanie do badania:
Badanie to nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy przyjąć wszystkie stałe leki. Przed badaniem nie należy stosować balsamów do ciała. U mężczyzn z owłosieniem klatki piersiowej konieczne będzie zgolenie owłosienia w miejscu przyklejenia elektrod w celu uzyskania najlepszej jakości zapisu. Pacjenci ze stymulatorem (rozrusznikiem serca), powinni dostarczyć paszport rozrusznika.